Как телевизията се отразва на вашето дете?

18.07.2010 15:45

 

Повечето деца се запознават със света на телевизията дълго преди да навършат училищна възраст. В годината едно дете прекарва средно около 900 часа в училище и около 1 023 часа пред телевизора.
Телевизията може да изглежда, като нещо добро: детето може да получава помощ от образователните програми; да учи азбуката от телевизията; да опознава дивия свят на природата. Няма никакво съмнение  - телевизията може да бъде страхотен учител и домакин, ако я гледате заедно с Вашето дете. Но въпреки нейните преимущества, телевизия може да бъде пагубна:

  • Проучвания показват, че онези деца, които нормално прекарват повече от 10 часа седмично, гледайки телевизия са предразположени към наднормено тегло и са по-агресивни.
  • Деца, които гледат екшън сцени (като отвличане или убийства) са склонни да вярват, че светът е страшен и, че нещо лошо ще се случи на тях.
  • Проучванията показват също така, че телевизията би могла да подсилва и расова дискриминация.

Деца под 2 годишна възраст би трябвало да не гледат телевизия, а по-големите деца трябва да прекарват пред телевизора не повече от 2 часа на ден, според препоръките на Американската академия по педиатрия (AAP). Като родител, Вие трябва да наблюдавате съдържанието на гледаните от Вашето дете телевизионни програми и да поставите определени граници за да гарантирате, че детето не прекарва цялото си свободно време гледайки телевизия, вместо да се занимава с други дейности, като игра с приятели, упражнения и четене на книги.

Насилие

Насилието, което показва телевизията понякога предизвиква желание за имитация, защото насилието е демонстрирано и показвано, като забавен и ефектен начин да се получава това, което е желано. Много буйни действия са извършвани и от "добрите",  на които децата биха искали да подражават. Децата са предупредени от техните родители, за неправилните и нетолерирани от тях действия, но телевизията казва че всичко е наред ако добрия хапе, удря или рита. И дори на "лошите" от телевизията рядко им се търси отговорност или са наказвани за техните действия.
Изображенията, които децата също поглъщат могат да ги травмират и да ги накарат да се чувстват уязвими. Проучвания показват, че децата между 2 и 7 години са ужасени от фантастични, страшно изглеждащи неща като чудати чудовища например. Просто казвайки на деца, че тези изображения не са истински няма да им помогнете, защото децата не могат да направят разлика между фантазия и действителност.
Децата между 8 и 12 години са ужасени от заплахата на насилието, природни бедствия и измъчването на други деца, дали тези изображения се появяват във филм, по новините или в шоута, базирани на действителността. Разискването им с децата на тази възраст ще им помогне да намалят страховете на детето. Поради тази причина вие трябва да предоставяте насърчителна и честна информация за да им помагате.

 Затлъстялост

Според AAP , има връзка между прекомерното гледане на телевизия и затлъстяването - важен проблем за здравето днес. Децата са неактивни и обикновено обичат закуска по време на гледане на телевизия и те са обсипвани с рекламни съобщения, които ги насърчават да ядат нездравословни храни, като картофен чипс и бисквити, които често стават предпочитани храни за закуска.
Образователните телевизионни програми са твърде много и имат същият ефект върху детското здраве. Дори ако децата гледат 4 часа образователно предаване те не се упражняват да четат, да се социализират или да прекарват повече време навън.
Защитниците на деца са разделени когато става въпрос за решения относно гледането на телевизия. Въпреки че много детски защитници увещават за повече часовете през седмицата, отделени на образователните програми, други твърдят, че телевизията не е най-доброто решение за образоване на децата. И някои казват, че за родителита е по-добро да контролират гледането на телевизия и да се учат децата, че тя е за забавление, не е постоянно "бягство от действителността".

Какво можете да направите вие?

Важно е да говорите на вашето дете за това, което вижда по телевизията и споделяте вашите собствени убеждения и стойности. Ако нещо нередено се появява на екранът, вие можете да питате вашето дете: "Мислиш ли, че ще се чувстваш добре, ако те удрят този човек? Какво друго можеха да направят? Какво ти щеше да направиш?"
Вие можете да ограничавате броят от часове, които вашето дете прекарва пред телевизора премествайки го от всекидневната в друга стая, да нее позволявате телевизия в спалнята или детската му стая, да я спиратепо време на хранене. Телевизията също така може да бъде третирана като привилегия, която вашето дете трябва да придобива, а не като право.
Вие също така бихте могли да проверявате програмите на телевизията по-рано от уреченото време за дадено предаване или програма, които бихте могли да гледате всички заедно - еволюционно подходящи и ненасилствени програми, които подсилват стойности на семейството, на подходящ език и възпитаващи социални умения. Пробвайте гледаната телевизия само тогава,  когато има специфична програма, която вие искате да гледате вместо канал, сърфирайки докато нещо интересно прикове вашия интерес. Като родител, вие трябва да давате добър пример, ограничавайки вашето собствено телевизионно гледане.
Ако вашето дете иска да гледа телевизия, но вие искате да я спрете, опитайте се да предложите забавление, алтернативно на телевизията. Предложете игра, в която биха могли да се включат и останалите членове на семейството като например жоменка (криеница). Другите алтернативи на гледането на телевизия включват игри навън, четене на книги, работа върху творческа задача или хобита, слушането на музика или танците. Възможностите за забавление без телевизията са безкрайни - така че спирайте телевизията и се насладете качествено на времето, което вие ще прекарате с вашето дете.

—————

Назад